Simen Agdestein med knockout i Barcelona

Simen Agdestein med trofeet for 1.plassen i Barcelona. Foto: Maria Haug
Vår egen GM Simen Agdestein gjorde omtrent rent bord i den interasjonale turneringen i XV Obert Internacional Sant Martí i Barcelona og gikk helt til topps med fantastiske 8,5 av 9 poeng!
- Offisiell side for turneringen
- Se endelige resultatlister
- 183 bilder fra fra turneringen (Facebook)
- Nettavisen: Simen (46) vant storturnering i Barcelona
- Rapport etter 5.runde
GM Simen Agdestein ser virkelig ut til å ha funnet tilbake til sitt gamle jeg og imponerte stort med flott angrepssjakk i Barcelona. Simen avsluttet turneringen med remis mot angrerangerte GM Alexander Kovchan (2577) og seier over GM Nazar Firman (2526).
Spill gjennom Simens parti mot Firman her
Med 8,5 av 9 poeng og ratingprestasjon på 2901 tok 46-åringen en suveren seier og var halvannet poeng foran Kovchan og Firman på 7 poeng. 1.premien var på pene 1200 Euro.
– Jeg tror jeg må 25 år tilbake – minst – for å gjenkjenne følelsen, sier Simen til Nettavisen.
Simen vinner dermed sin første store internasjonale turnering på åtte år, da han i 2005 gikk helt til topps med 8 av 9 i Arco Open i Italia. Trolig er dette blant Simens aller beste i karrieren og sannsynligvis også blant de fem beste i norsk sjakkhistorie, om man ser bort fra Magnus Carlsen.
En ratingfremgang på 28 poeng gjør dessuten at Jon Ludvig Hammer kan få kamp om 2.bordet på det norske laget i sjakk-OL.
Det er svært gledelig å se at Simen ser ut til å være i superform før han i neste måned skal opp mot superstormester GM Etienne Bacrot i VM-cupen i Tromsø neste måned.
Klubbkollega GM Jon Ludvig Hammer tror Simen blir en formidabel motstander for Bacrot i Tromsø:
– Simen kan være en tøff motstander når han er i siget. Med selvtillit kan han være et mareritt. Jeg tror det blir en spennende match, sier Jon Ludvig i en kommentar til sjakkselskapet.no.
Leder i Eliteutvalget, Thomas Andre Robertsen, hyller Simen etter seieren i Barcelona.
Gleder meg som en unge til ferden videre mot OL. Og gjett om Bacrot får med seg dette. Simen er Kongen!
Bra av Nicolai
Blant OSS sine fire andre deltakere, var det IM Nicolai Getz som gjorde det best. En avsluttende seier over danske Karsten Larsen (2270) førte til 5½ poeng og 31.plass. En prestasjon så vidt over 2400 gir en ratingfremgang på 8 poeng.
En liten fremgang ble det også på Sigurd Ofstad på 3½ poeng, likt med Ellen Øen Carlsen som reddet turneringen med to avsluttende seiere. Christian Harstad gjorde det mindre godt.
Dette er ikke den siste turneringen med OSS-deltakere i sommer. I slutten av august deltar minst fem OSS-ere i XV Open Internacional d’Escacs de Sants.
Send inn dine gratulasjoner til Simen i kommentarfeltet!
Gratulerer Simen, gammel klasse over dette!
Som Erling Kristiansen en gang sa:
Det er forskjell på en stormester og en stor mester!
Erling Kristiansen har gullkorn han også :-))) Gratulerer Simen!
Strålende av Simen. Han har talent og vilje til å fortsette på dette nivået. Det har også Lars Oskar, som har fullt hus etter tre runder i Villa de Sitges. Følg med! Prestasjonsrating blir urealistisk når man har 100 % score, men Lars Oskars er foreløpig 3077.
Lars Oskar Hauge slo en ny stormester i fjerde runde, og møter i dag GM Vocaturo i femte runde i Vila de Sitges. Du finner ett av hans partier mot en armener på Chess Results siden.