OSS er i tet etter to runder
Vi vant de to første rundene av eliteserien mot Bergens og Asker, og møter Akademisk søndag kl 1000. Bergen og Asker har to av de presumtivt sterkeste lagene, men var begge svekket av forfall mot OSS. Slik er det ofte – alle de beste er ikke med til enhver tid.
Se alle resultatene fra 2.runde
Seieren mot Bergen var bunnsolid, med seier i hvitpartiene og remis med svart. Vår nyslåtte FM Nicolai Getz vant sikkert mot Arne Hagesæther på sjette bord – han hadde fått nyheten om utnevnelsen samme dag, sjekk på FIDE’s spilleroversikt! Den andre toppkampen mellom Akademisk og Porsgrunn endte 3-3. Norgesmester Kjetil Lie vant med sort mot Djurhuus, og Briseid kvitterte for Asko på sjette bord mot Joachim Berg-Jensen. Sk 1911 vant 5-1 mot debutanten Nordstrand. Moss tapte for Soss 2-4 og Asker slo Trondheim 3,5-2,5 – de to importerte østeuropeerne IM Ninov og GM Stojanovic vant mot Berge og Jonathan.
GM Leif Øgaard tapte mot en sterktspillende president med svart i andre runde, men resten av laget vant mot et Askerlag med Bjarke Sahl på første bord. Øvrige resultater var Moss – Tronheim 4,5-1,5, Nordstrand – SOSS 3-3, Porsgrunn – 1911 4-2 og Bergens – Akademisk 3,5-2,5. Dermed er OSS det eneste laget som etter to runder har full pott med fire lagpoeng. Med 9,5 partipoeng har vi lagt de andre et stykke bak, SOSS og Porsgrunn på delt andre plass har 3 lagpoeng og 7 partipoeng.
ASKO stiller derimot toppet mot OSS i tredje runde. GM Rune Djurhuus har hvit mot GM Jon Ludvig Hammer på første bord, mens Emanuel Berg spiller hvit mot Øystein Hole. Vi stiller med samme mannskap som i andre runde, og er favoritter, men det er ingen grunn til å ta lett på denne motstanderen. De andre matchene er 1911 – Bergens, SOSS – Porsgrunn, Trondheim – Nordstrand og Asker Moss. I alle kampene er det lag som står godt til hverandre. Kampen mellom lagene på andre plass, SOSS og Porsgrunn kan følge med særlig interesse, men Asker stiller toppet mot Moss. Matchen mellom Trondheim og Nordstrand kan bli viktig for plasseringene på nedre halvdel av tabellen og i nedrykksstriden. 1911 og Bergens er to av de beste lagene. Hvilke kamper som blir vist er ikke kjent i skrivende stund.
Selv om OSS leder ganske klart etter to runder, er det ingen grunn til å ta seieren på forhånd. Andreplass i eliteserien bak OSS vil gi billett til ECC 2011. Den er det nok flere lag som gjerne vil ha.
1 |
2 |
Akademisk, 1p | ![]() |
![]() |
OSS, 4p | 10 |
|||
1 |
1 |
![]() |
GM R Djurhuus, 0.5p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
GM JL Hammer, 1.5p | ![]() |
34 |
|
2 |
2 |
![]() |
IM Øystein Hole, 1p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
GM Emanuel Berg, 2p | ![]() |
35 |
|
3 |
3 |
![]() |
CM I S Skrondal, 0.5p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
GM Johannessen, 1.5p | ![]() |
36 |
|
4 |
4 |
![]() |
AR Andersen, 0.5p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
GM Leif Øgaard, 0p | ![]() |
37 |
|
5 |
5 |
![]() |
T Thorstensen, 0.5p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
FM K D. Trygstad, 1p | ![]() |
38 |
|
6 |
8 |
![]() |
FM Gudbrandsen, 0p | ![]() ![]() |
![]() ![]() |
FM A G.R. Moen, 1p | ![]() |
39 |
Kommentarer