Sverre Heim 70 år

I dag, 4. oktober, fyller norgesmester 1980, FM Sverre Heim 70 år. Han vokste opp i Troms, og var på 1960-tallet medlem av Tromsø Sjakklubb. På deres nettsider har Sven Wisløff Nilssen i 2017 lagt ut et bredt anlagt intervju.
Sverre Heim har viet sin yrkeskarriere til medisinsk forskning. Han ble i 2011 tildelt Kong Olav Vs Kreftforskningspris. Det går vi ikke nærmere inn på her.
I Landsturneringen i Kristiansund 1970 spilte Sverre Heim i Mester Kandidat, og derfor mistet han muligheten å bli juniornorgesmester.
Sverre Heim ble medlem av OSS i 1980, etter etter et kort stopp i Asko, og han har spilt for klubben siden. Han er ikke avbildet på veggen over klubbens mange Norgesmestre, siden han representerte Akademisk da han vant tittelen i 1980. Utenlandsopphold på 80-tallet bidro kanskje til at Sverre ikke fikk utviklet sitt utvilsomme potensiale på sjakkbrettet, og for noen uinnvidde kanskje gikk litt i glemmeboken. Han har tross det spilt og deltatt i fire sjakk-OL, og representert sin klubb i en rekke lagmesterskap som OSS har vunnet.
Heim var med i 1987, da OSS slo ut Vulca, Barcelona av Europacupen for klubber. Den gang var turneringen en ekte cup, og vi fikk revansje fra et nederlag for den samme klubben i 1983. Det kan jo være et Quizspørsmål: Hvilket norsk lag har slått ut Barcelona av Europacupen? Sverre Heim reiste fra Sverige til Barcelona med ektemannen til GM Pia Cramling, GM Bellon, slik at de kunne spille to partier mot hverandre før hjemreisen.
For dem av oss som fikk oppleve FM Sverre Heim på tur er det typisk å finne den allsidige mannen på sightseeingturer hvorhen han spiller. Han er ekte interessert i historie og kultur, og vil bruke fridagene til et nøye planlagt program.
Til vår glede klarte styret å lure Sverre Heim med på et klubblag i Senior-VM 2020 i Praha. Han spilte som i gamle dager, og Leif Øgaard uttalte at han trodde Heim hadde stormesterpotensiale. Sverre sanket poeng som om han spilte for livet. Fredag den 13. mars 2020 satte imidlertid laget igjen føttende på norsk jord. Deltakerne ble på grunn av Covid 19-pandemien sendt hjem to runder før planlagt avslutning av turneringen. Heim tok 5 poeng på 7 runder, og antydet at til tross for den brå avslutningen, ville han kanskje prioritere å delta i fler slike turneringer i framtiden. Da har vi mer å glede oss til.
Gratulerer med dagen!
En alsidig og intelligent sjakkspiller som beriker sine omgivelser med interessante små anektoder. Mandag gikk store deler av tilpasset læring til å gjennomgå et parti FM Heim vant mot GM Olafsson.
Gratulerer Sverre med de 70! For å si med Heiestad, hva du har utrettet både på og utenfor sjakkbrettet er ikke småtterier!
Håper vi kan vi kan få gjentatt Senior-VM som vi hadde i Praha i 2020. Ubetinget fin kombinasjon med sjakk og sosial hygge.
Veldig hyggelig slike gamle historier kommer frem igjen! Sjakkmestere fornekter seg ikke!
Gratulerer med gårsdagen, Sverre!
Klaffen falt for meg, men en forsinket gratulasjon herfra også, Sverre!